Poranek Poetycki: „Pamięci tych, co odeszli…”

    Jesteś tutaj:
  • Home
  • Apele Poranek Poetycki: „Pamięci tych, co odeszli…”

Poranek Poetycki: „Pamięci tych, co odeszli…”

1 listopada 2023 Dyrektor szkoły Comments Off

W bieżącym roku szkolnym nasz organizowany już od wielu lat Poranek Poetycki „Pamięci tych, co odeszli …” poświęcony był Rodzinie Ulmów – Samarytanom z Markowej. Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom. Dlatego w 1944 roku cała rodzina została zamordowana. Zginęli również ukrywający się Żydzi. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.  W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny Rodziny Ulmów. W grudniu 2022 r. papież Franciszek podpisał dekret o męczeństwie i wyznaczył datę wyniesienia na ołtarze Józefa i Wiktorii Ulmów oraz siedmiorga ich dzieci. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej.