Powrót do strony głównej
      
Edukacja globalna


W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas 0, 1 i 3 Szkoły Podstawowej przystąpili do projektu edukacyjnego "RAZEM DLA ROZWOJU – Aktywna Edukacja Globalna w Szkołach" realizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadomienie zjawisk i współzależności globalnych.

Jej głównym celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Działania związane z Edukacją Globalną sprzyjają kształtowaniu postaw odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, otwartości, osobistego zaangażowania.

Realizując projekt "RAZEM DLA ROZWOJU" uczniowie naszej szkoły uczestniczyć będą m.in. w wydarzeniach odnoszące się do Tygodnia Edukacji Globalnej, Światowego Dnia Wody i Światowego Dnia Dzieci Ulicy.

Koordynatorem realizacji projektu jest p. Katarzyna Buś, współtworzyć projekt będzie p. Renata Płaziak.


Dlaczego Edukacja?
6 listopada uczniowie klasy 0, zaś 7 listopada klas 1 – 3 szkoły podstawowej uczestniczyli w drugich zajęciach w ramach programu "Razem dla Rozwoju" – aktywna edukacja globalna. Tym razem poruszany problem dotyczył Edukacji. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z rolą edukacji w życiu każdego człowieka, jak ważna jest umiejętność czytania, pisania i liczenia na co dzień, przedstawienie konsekwencji utrudnionego dostępu do edukacji w niektórych częściach świata. Uczniowie zeróweczki projektowali mundurek szkolny, zastanawiali się dlaczego nie wszystkie dzieci w Afryce czy Ameryce Południowej chodzą do przedszkola. Uczniowie starsi porównywali szkołę w Czadzie i naszą kolorowa, wykonali prace plastyczne "Świat kolorowany wiedzą" oraz próbowali ustalić "po co mi wiedza". Wysłuchali również fragmentów książki Martyny Wojciechowskiej „Dzieciaki świata” z której dowiedzieli się jak wygląda edukacja w Afryce i Tajlandii. Zajęcia dla uczniów klasy 0 przygotowała p. mgr Renata Płaziak, dla uczniów klas 1 - 3 p. mgr Katarzyna Buś
Zobacz zdjęcia

Razem dla rozwoju – warsztaty z rodzicami
We wtorek 9 grudnia oraz w czwartek 11 grudnia odbyły się zajęcia dla dzieci i ich rodziców w ramach realizacji programu "Razem dla rozwoju – aktywna edukacja globalna". W trakcie spotkania rodzice poprzez zabawę poznali co to jest edukacja globalna oraz zależność między Globalnym Południem a Globalną Północą. Uczennica klasy trzeciej Maja Roehlich swoją prezentacją "Dzieci z różnych stron świata" wprowadziła zebranych w drugą cześć zajęć. Rodzice na chwilę stali się dziećmi i wraz ze swoimi pociechami i "zamieszkali" na kontynentach: Azja, Afryka, Ameryka Południowa oraz Europa. Zmierzyli się z różnymi zadaniami plastycznymi i literackimi: kolorowanie Azja – chińskie smoki, Afryka – maski wodza plemienia, Ameryka Południowa – węże z lasu tropikalnego, Europa – pizza, pisanie listu do Mikołaja oraz ozdabianie bombki. Na zakończenie każdy otrzymał styropianową kulę, by w gronie rodzinnym, wspólnie zamienić ją w kolorową ozdobę na choinkę. Zajęcia przygotowały i prowadziły pani mgr Katarzyna Buś i pani mgr Renata Płaziak.
Zobacz zdjęcia

"Wolontariat. Co to takiego?"
W piątek 12 grudnia w klasach 0 – 3 szkoły podstawowej odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji programu "Razem dla rozwoju – aktywna edukacja globalna". W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się czym jest wolontariat, wysłuchali listu od wolontariusza, próbowali określić kto to jest wolontariusz i jaki powinien być. Podczas pracy plastycznej w grupach przedstawili czym zajmuje się wolontariusz. Pani mgr Renata Płaziak, prowadząca te zajęcia, ogłosiła, iż w naszej szkole powstaje Klub Uśmiechniętego Wolontariusza. Zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w jego działalność.
Zobacz zdjęcia

"Mam prawo do..."
W czwartek 18 grudnia 2014 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji programu "Razem dla rozwoju – aktywna edukacja globalna". Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z podstawowymi prawami człowieka oraz uświadomienie, że prawa te nie zawsze są respektowane. W trakcie zajęć, w oparciu o tworzenie "mój plan dnia" poprzez codzienne czynności jak spanie, szkoła, zajęcia dodatkowe, zabawa, wizyta u lekarza, tworząc książeczkę "Mam prawo do..." uczniowie klas 0 – 3 próbowali odpowiedzieć na pytanie jakie są prawa człowieka – dziecka i czy są one respektowane w ich życiu. Dziś każde dziecko wie jakie ma prawa oraz wie również, że najważniejszym prawem jest szacunek dla drugiego człowieka, prawo do życia i do bycia kochanym. Zajęcia przygotowała p. mgr Katarzyna Buś.
Zobacz zdjęcia

"Dzieci Ulicy w Ameryce Południowej"
13 marca 2015 r. w ramach realizacji projektu "Razem dla Rozwoju – aktywna edukacja globalna" Jakub Pawlik – Mazowko przygotował prezentację oraz zajęcia pod tytułem "Dzieci Ulicy w Ameryce Południowej oraz bogactwo kultury w Ameryce Południowej". W trakcie zajęć uczniowie klasy 3 zapoznali się z sytuacją dzieci w Brazylii, ich niewolniczą pracę oraz warunkami życia w favelach. Kuba opowiedział również o bogatej kulturze cywilizacji Majów, Azteków i Inków. Dzięki tym zajęciom uczniowie dowiedzieli się czym jest kalendarz Majów, Piramida Słońca oraz, że w Polsce można także znaleźć ślady Inków. Podobno w zamku Tropsztyn ukryty jest skarb pozostawiony przez inkaską księżniczkę. Po części teoretycznej uczniowie nauczyli się pisać węzełkowym pismem Inków zwanym KIPU. Tu ważna była długość, grubość i kolor sznurka, ilość i grubość węzełków. Zajęcia obserwowała p. Karolina Kufel koordynatorka projektu z ramienia Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "MŁODZI ŚWIATU".
Zobacz zdjęcia

"Szukając źródła wody"
W piątek 24 kwietnia w klasach 0 – 3 odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji programu "Razem dla rozwoju – aktywna edukacja globalna". Tym razem zajęliśmy się bardzo ważnym problemem jakim jest brak wody w niektórych regionach świata, jej zanieczyszczanie, a także nie oszczędzanie jej. Prezentacja multimedialna przybliżyła wszystkim zebranym, co to jest Światowy Dzień Wody, kiedy i gdzie powstał, jakie są na ziemi zasoby słodkiej wody, ile wody potrzebuje człowiek każdego dnia oraz poznali "wodne” ciekawostki. Uczniowie kl. I – 3 pracując w grupach wykonali "wodną krzyżówkę", chmurkami na mapie świata zaznaczyli miejsca, gdzie tej wody brakuje oraz wspólnie zastanowili się w jaki sposób można szanować wodę i dbać o to, by jej nigdy nie zabrakło. Zaś zerówkowicze wykonali wesołe kropelki, którymi ozdobili błękitne deszczowe chmurki, tak potrzebne w niektórych regionach Błękitnej Planety. Na zakończenie odbył się konkurs, która drużyna najszybciej napełni butelkę wodą – czyli małymi niebieskimi kuleczkami z bibuły. Zajęcia przygotowała p. mgr Katarzyna Buś.
Zobacz zdjęcia

Życie codzienne dzieci w Afryce
We wtorek, 19 maja 2015 r. uczniowie klas 0 – 3 szkoły podstawowej uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach projektu "Razem dla rozwoju – aktywna edukacja globalna". Tym razem prowadząca zajęcia p. mgr Katarzyna Buś przybliżyła wszystkim "Życie codzienne dzieci w Afryce". Dzięki tym zajęciom dzieci dowiedziały się, że prawdziwą tradycję afrykańską możemy odkryć w wioskach, w których mieszkańcy nadal zachowują plemienne zwyczaje, poznali jak wyglądają i z czego wykonane są afrykańskie zabawki. W Afryce bardzo istotną rolę odgrywa także muzyka oraz opowiadanie baśni i legend, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W ramach tych zajęć dzieci wysłuchały baśni afrykańskiej pt. "Hiena, drzewo i zając", kolorowali i wyklejali kontynent afrykański, tworzyli krzyżówkę, rysowali, z czym kojarzy im się Afryka.
Na zakończenie każdy mógł wykonać dla siebie bransoletkę z drewnianych i plastikowych koralików. Zajęcia przygotowała p. mgr Katarzyna Buś.
Zobacz zdjęcia

Prawa dzieci na świecie
W czwartek, 28 maja, odbyły się dla uczniów klas 0 – 3 szkoły podstawowej kolejne zajęcia w ramach realizacji programu "Razem dla rozwoju – aktywna edukacja globalna" pod hasłem "Prawa dzieci na świecie". Na początku uczniowie w grupach zastanawiali się w formie pisemnej i plastycznej czego potrzebują dzieci z Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Azji, Australii i Europy. Próbowali także wyjaśnić, czym są "prawa dziecka" i jakie są prawa dzieci na całym świecie. Na zakończenie prowadząca zajęcia p. mgr Renata Płaziak przygotowała prezentację, która przybliżyła wszystkim, jakie prawa mają dzieci i do kogo mogą zwrócić się gdy ktoś je łamie.
Zobacz zdjęcia

Podróż po Afryce
W czwartek 3 grudnia 2015r. uczniowie klas 0 – 3 szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Razem dla rozwoju – aktywna edukacja globalna". Spotkanie miało na celu przybliżenie Afryki, bo przecież tak niewiele wiemy o jej mieszkańcach, zwyczajach, co prowadzi do powstawania i rozpowszechniania stereotypów. Na początku uczniowie próbowali rozwiązać quiz wiedzy o Afryce oraz obejrzeli slajdy z tego odległego kontynentu. Wysłuchali również afrykańskiej bajki "Dlaczego Słońce i Księżyc świecą na niebie". Na zakończenie każda klasa wykonała plakat "Podróż po Afryce". Zajęcia przygotowała p. mgr Katarzyna Buś.
Zobacz zdjęcia

Wyprawa do Syrii 2017
W środę, 25 stycznia, uczniowie klasy 1 i 2 szkoły podstawowej uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach realizacji projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych". Tym razem przenieśli się do Syrii tej starożytnej i tej współczesnej. Poznali historyczne budowle, wspaniałe zabytki oraz historię Ahmeda, chłopca, który musiał uciekać ze swojej ojczyzny zagrożonej wojną. Dzięki tym warsztatom dzieci mogły zrozumieć, kim jest uchodźca. Próbowały również odpowiedzieć sobie na pytanie jak zachowaliby się, gdyby w ich klasie zjawił się kolega z innego kraju. Zajęcia dla swoich klas zorganizowały p. mgr Katarzyna Stolarczyk i p. mgr Joanna Ziajka.
Zobacz zdjęcia