Dzień fizyki

Dzień Fizyki w Zespole Szkół Społecznych nr 5
w dniu 20 maja 2005


Program i zakres tematyczny imprezy:

1. Doświadczenia przeprowadzane i objaśniane przez uczniów pod nadzorem nauczyciela

Prezentacja prawa Culomba
Zapalacz piezoelektryczny do gazu i dwie bombki choinkowe mogą posłużyć do ilustracji prawa Coulomba. Bombki zawieszamy obok siebie, w odległości około 1 cm, na cienkim (np. o średnicy 0,1 mm) drucie izolowanym, jak ze starego transformatora dzwonkowego lub słuchawek. Zdejmujemy (zeskrobujemy) izolację z drutu na jego końcach. Z drugiej strony druty podłączamy do dwóch biegunów zapalacza. W zapalaczu należy zdjąć metalowy czubek, aby nie przeskakiwała iskra; po zdjęciu kapturka łatwiej jest też podłączyć druty.


Podłączywszy bombki do różnych biegunów naciskamy zapalacz - obserwujemy zbliżanie się bombek a właściwie ich szybkie zderzenie. Podłączając trzecią bombkę do jednego z biegunów obserwujemy jak dwie bombki tego samego znaku odpychają się (bombkę znaku przeciwnego należy umieścić dalej, aby siła przyciągania była mała; obecność bomki przeciwnego znaku jest niezbędna dla wypływu ładunku z zapalacza).

Oczywiście, do tego samego pokazu można użyć maszyny elektrostatycznej i styropianowych kulek zawiniętych w aluminiową folię lub pokrytych grafitem koloidalnym, ale nie będzie to już doświadczenie pod choinkę.


Prezentacja wahadła Newtona
Zabawka składa się z kilku stalowych kulek zawieszonych na dwóch żyłkach w ten sposób, że wszystkie kulki stykają się wzdłuż wspólnej poziomej osi i mogą kołysać się w płaszczyźnie pionowej zawierającej tę oś.

Spróbujmy poeksperymentować z wahadłem odchylając jedną, dwie i więcej kulek pozwalając zderzać się ze spoczywającymi.

Wahadło Newtona nadaje się szczególnie do pół-ilościowej analizy właściwości zderzeń i bardzo poglądowego przedstawienia zasady zachowania energii i pędu.

2. Prezentacje eksponatów i zabawek fizycznych

Ta fascynująca zabawka jast zbudowana z magnetycznego bąka i platformy z wbudowanymi kilkoma magnesami. Pole magnetyczne generowane przez magnesy jest tak dobrane, że bąk może lewitować nad płaszczyzną platformy na wysokości około 3cm.

Tym razem mamy do czynienia ze strefą, gdzie siły magnetyczne (działające w górę) równoważą się z siłami grawitacyjnymi (działającymi w dół), analogicznie jak w przypadku odpychających się magnesów. Równowaga bąka jest zachowana dzięki efektowi żyroskopowemu wytwarzanemu dzięki jego rotacji (zachowanie momentu pędu). Lewitacja bąka trwa długo dzięki zaniedbywalnemu tarciu powietrza


3. Wielcy fizycy

4. Konkursy
- Konkurs na doświadczenie pokazowe
- Konkurs zadań fizycznych
5. Udział w Festiwalu Nauki w dniach 15 - 21 maja