Powrót do strony głównej
      
Moja lekcja


We wrześniu w roku szkolnym 2014/2015 w klasie 3 Społecznej Szkoły Podstawowej odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu "Moja lekcja". Zadaniem każdego ucznia jest przedstawienie w sposób ciekawy wybranego przez siebie zagadnienia, tematu. Celem tych zajęć jest umożliwienie uczniom przygotowania i przeprowadzenia zajęć według własnego pomysłu oraz poszerzenie wiadomości, umiejętności, sprawności i wiedzy z różnych dziedzin życia.

"Moja lekcja" zajęcia 1 – Aleksandra Mętel
Ola Mętel przygotowała dla kolegów i koleżanek zajęcia pt. "Ptaki drapieżne w Polsce". Stworzyła dla nich prezentację, w trakcie której dokładnie scharakteryzowała każdego drapieżnika: sokoła, orła, jastrzębia i puchacza. Były również zagadki – co to za ptak? Przedstawione przez Olę wiadomości na pewno wzbogaciły wiedzę słuchaczy.

"Moja lekcja" zajęcia 2 – Selina Gawrylak
Tematem drugich zajęć z cyklu "Moja lekcja" były dary jesieni. Selina przyniosła do klasy kosz pięknych i kolorowych owoców, darów jesieni. Każdy mógł samodzielnie rozłupać orzeszka laskowego i poszukania czy mieszkał w nim leśny duszek. Uczniowie w grupach układali puzzle – samodzielnie przez prowadzącą wykonane rysunki. Dużo informacji o darach jesieni dostarczyła prezentacja oraz wykład Seliny. Podsumowaniem zajęć było również przygotowanie dla uczniów zadanie domowe. Na zakończenie wszyscy mieli okazję skosztować ciasta z dyni.

"Moja lekcja" zajęcia 3 – Emilia Gruszczyńska
Trzecie zajęcia z cyklu "Moja lekcja" odbyły się w piątek 31 października. Emila Gruszczyńska zaprosiła do magicznego świata niezwykłych i najdziwniejszych zwierząt. Poznaliśmy zwyczaje, wygląd i upodobania m.in.: palczaka Aj Aj, aksolotla – motyla morskiego, ośmiorniczki Dumbo, gwiazdonosa, ogcocephalusa Darwini oraz psychrolutesa marcidus. Wszyscy z zainteresowaniem oglądnęli prezentację tak, że bez problemu każdy napisał test wyboru przygotowany przez Emilkę.
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 4 – Marcelina Zemanek
W środę 19 listopada uczniowie klasy 3 uczestniczyli w kolejnej lekcji opracowanej przez kolegę. Tym razem Marcelina Zemanek przygotowała zajęcia o nietoperzach. W swojej prezentacji przedstawiła Życie, zwyczaje, różnorodność gatunków oraz mity o tych latających ssakach. Wiedzę nt. nietoperzy wzbogaciła filmikami, zaś na podsumowanie każdy mógł sprawdzić się rozwiązując dwa testy.
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 5 – Maja Roehlich
W piątek 21 listopada Maja Roehlich przygotowała lekcję pt. Dzieci z różnych stron świata. Maja zafascynowana książką Martyny Wojciechowskiej postanowiła przybliżyć swoim kolegom i koleżanką życie dzieci w różnych częściach świata. W atrakcyjny sposób pokazała jak ciężkie a jednocześnie ciekawe jest życie rówieśników w Namibii, Etiopii, Tajlandii, na Grenalndii oraz beztroskie życie dzieciaków w Europie. Oprócz prezentacji Maja przygotowała dla uczniów klasy 3 zadania: stworzenie paczki mikołajowej dla dzieci z Etiopii, krzyżówkę, test wiedzy. Podsumowaniem zajęć było bardzo ważne zdanie, że wszystkie dzieci na świecie chcą być szczęśliwe i kochane. Lekcja Mai była bardzo ciekawa, pouczająca i niosąca cenne przesłanie.
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 6 – Szymon Gaberle
W piątek 12 grudnia odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Moja lekcja". Tym razem Szymon Gaberle przybliżył wszystkim życie codzienne w Starożytnym Rzymie. Dzięki ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się co to kalendarz juliański, akwedukty, Pompeje, "pyrrusowe zwycięstwo". Wiemy również, skąd pochodzi powiedzenie "i ty Brutusie przeciwko mnie". Zajęcia te pokazały również, iż Europejczycy mogą nazywać się "Spadkobiercami Starożytnego Rzymu".
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 7 – Franciszek Kamionka
9 stycznia 2015 r. odbyły się w klasie trzeciej kolejne zajęcia z cyklu "Moja lekcja". Tym razem Franciszek Kamionka zaprosił kolegów i koleżanki do świata owadów i pajęczaków. Dzięki tej lekcji poznaliśmy bogatą paletę owadów, zwyczaje i obyczaje pajęczaków, ich budowę oraz których owadów i pajęczaki powinniśmy unikać. Zajęcie wzbogaciły dwa filmy: cykl rozwojowy motyla – droga motyla od larwy do imago oraz jak powstaje pajęczyna. Na zakończenie Franek przygotował test, który dla uważnych słuchaczy nie stanowił żadnych trudności.

"Moja lekcja" zajęcia 8 – Paweł Szafarowicz
30 stycznia 2015 r odbyły się już ósme zajęcia z cyklu "Moja lekcja". Tym razem Paweł Szafarowicz przedstawił prezentację o dziobaku. W interesujący sposób, krótko a treściwie, przybliżył uczniom klasy 3 wygląd, budowę ciała, zwyczaje oraz ciekawostki z życia tego najdziwniejszego ssaka. Dla swoich kolegów przygotował kolorowanki, krzyżówkę oraz test związany z prezentacją o dziobaku. Dzięki tym zajęciom uczniowie wzbogacili swoją wiedzę przyrodniczą.
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 9 – Natalia Gomułka
W piątek 27 marca 2015 Natalia Gomułka przygotował dla kolegów i koleżanek z klasy trzeciej zajęcia o swojej pasji – tańcu pt. "Wyginam śmiało ciało". Natalia opowiadała o tańcu towarzyskim, jego historii i rodzajach, krokach podstawowych do walca angielskiego, wiedeńskiego, quickstepa, pasadoble czy foxtrota. Po prezentacji odbył się quiz wiedzy. Pytania były zarówno ustne, związane z prezentacją, jak i muzyczne – należało odgadnąć do jakiego rodzaju tańca pasuje dany utwór muzyczny. Były to wyjątkowo muzyczne i taneczne zajęcia, w czasie których każdy uczeń klasy 3 był bardzo aktywny i zaangażowany.
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 10 – Magdalena Lisak
W piątek 10 kwietnia Magdalena Lisak zaprosiła uczniów klasy trzeciej do "swojego" ziołowego ogródka, przygotowując zajęcia pt. "Zakładamy swój ogródek ziołowy". W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się jakie zioła są popularne w polskiej kuchni, dlaczego warto uprawiać zioła, gdzie i jakie uprawiać, jak je uprawiać i jak pielęgnować. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktyczne działania, sadziliśmy nasiona różnych ziół. Nasz ziołowy ogródek zdobi klasowe parapety, jednak wszystkich nurtuje jedno pytanie: "jakie ziółko ze mnie wyrośnie?"
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 11 – Kacper Otwinowski
W czwartek 30 kwietnia 2015 r. odbyły się w klasie 3 kolejne zajęcia z cyklu "Moja lekcja". Tym razem Kacper Otwinowski zapoznał kolegów i koleżanki z bogactwem "Sportów świata" - ponieważ taki tytuł nosiła jego prezentacja. Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali zasady niektórych gier zespołowych, rodzaje dyscyplin np. w lekkoatletyce. Na zakończenia odbył się test, który każdy, choć był o sporcie, zdał "śpiewająco".
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 12 – Igor Tuteja
W poniedziałek, 11 maja 2015 r. Igor Tuteja w ramach kolejnych zajęć z cyklu "Moja lekcja" przybliżył kolegom temat "Chów drobiu". Po tych zajęciach wszyscy wiedzą już, co to jest drób, jakie ptaki hoduje się w polskich gospodarstwach wiejskich, czym charakteryzuje się kura, gęś, indyk i kaczka, jak czytać znaczki na skorupce jajka, czy też ile jaj może jednorazowo znieść kura. Wzbogaceniem prezentacji i opowieści Igora był film "Jak z jajka powstaje kura?". Na zakończenie Igor przygotował niespodziankę, do klasy "przydreptały" 2 kaczuszki i 3 kurczątka. Ich popiskiwania i puchaty wygląd wywołał na wszystkich twarzach uśmiech.
Zobacz zdjęcia

"Moja lekcja" zajęcia 14 – Krzysztof Kołek
W czwartek 11 czerwca 2015 r odbyły się w klasie 3 czternaste już zajęcia z cyklu "Moja lekcja". Tym razem Krzysztof Kołek przybliżył wszystkim czym jest kryptologia i czym się zajmuje. Dzięki zajęciom poznaliśmy sposoby szyfrowania i wiemy, że aby odczytać szyfr potrzebny jest odpowiedni klucz. Po części teoretycznej uczniowie przeszli do działań praktycznych czyli odczytywali szyfrogramy – zaszyfrowane "metodą litera – cyfra", szyfrem Cezara oraz szyframi anagramowymi teksty.
Zobacz zdjęcia